Zabıta Teşkilatının 191. kuruluş yıl dönümü kutlandı

6 Eylül 2017 Çarşamba 13:03

skyturk.com.tr

Zabıta Teşkilatının 191. kuruluş yıl dönümü kutlandı
Haberi Paylaş

Tüm yurtta olduğu gibi Karadeniz Ereğli’de de Zabıta Teşkilatı’nın 191. kuruluş yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

 

Zongulda'ın Ereğli ilçesinde, Zabıta Teşkilatı’nın 191. kuruluş yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Zabıta Müdürü Alptekin Dursun, Belediye Birim Amirleri ve ilçede görev yapan zabıtalar katıldı.

Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Ereğli Belediyesi çelengi Zabıta Müdürü Alptekin Dursun tarafından Atatürk Anıtı’na sunuldu.

Dursun: “halka en yakın hizmet birimi”

Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürü Alptekin Dursun, konuşmasında 191. Yaşını kutlayan belediye zabıtasının temellerinin 1363 yılında kurulan Yeniçeri Ocağı içinde yer alan Sehban, Muhtesip ve Mimarbaşılar tarafından yürütüldüğünü, 1826 yılında kurulan İktisap ve Evkaf nezareti ile devam ettiğini belirtti.

1857 yılında İstanbul için çıkarılan nizamnamede ilk defa zabıta deyimi kullanılmaya başlandığını, Şehremini Kanunu ile zabıta hizmetlerinin polis teşkilatı tarafından yürütüldüğünü belirten Dursun şöyle devam etti: “1930 yılında çıkarılan 1580 sayılı Belediye kanunu ile 1949 ve 1956 yılarında yapılan düzenlemeler, en son olarak 11 Nisan 2007 tarihinde çıkarılan Zabıta yönetmeliği ile bugünkü belediye zabıtası hizmete açılmıştır. Zabıtamız belediyemizin halka en yakın hizmet birimidir. Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü teşkilatı, Kaçak Yapı ve Çevre Denetim Ekibi, Seyyar ve İşgal Denetim Ekibi ve Pazaryeri Zabıta ekibi olarak 7 gün 24 sat üzerinden şehrin en ücra köşesinden en kalabalık yerine kadar her yerde bulunmakta, bu yönüyle belediyemizin eli, ayağı kulağı ve gözü olmaktadır. Zabıtanın görevi burada ceza kesmek, ceberrut bir yaklaşımda bulunmak yerine, tam tersi caydırıcı olmak, önceden olabilecekleri düşünüp onun oluşmasını önlemek ve bunu hissettirmeden yapmaktır. Pazar yerinde yaptığı gıda kontrolünden tutun da fırınlarda yaptığı denetimden, insanımızın yediğinden içtiğinden, yoldaki rahatlığından tutun, şehrin bütün dokusunun tamamında zabıtanın elini, zabıtanın caydırıcı gücünü hissettirmemiz gerekiyor. Yaşadığımız yer Kdz Ereğli, nefes aldığımız yer Kdz Ereğli, geleceğimizi aradığımız yer Kdz Ereğli; Kdz Ereğli’deki vatandaşlarımızın rahat ve huzurlu bir yaşam sürmesi için yasaların ve yönetmeliklerin bizlere vermiş olduğu yetkiler çerçevesinde görevlerimizi yapma çabası içerisindeyiz.”

Konuşmaların ardından zabıta personelinin törene katılan çocuklarına armağanlar verdi. Tören, zabıta personeli ve belediye yetkililerinin toplu hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

Etkinlikler kapsamında Zabıta teşkilatı tarafından ilçe halkına bilgilendirme broşürü ve karanfil dağıtılacağı kaydedildi.

 

 

Yorumlar