Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeliyiz

26 Ağustos 2017 Cumartesi 20:26

skyturk.com.tr

Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeliyiz
Haberi Paylaş

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Peki kurbanlık hayvan seçerken nelere dikkat edilmeli? Sorunun yanıtını Altunışık Besi Çiftliği Yöneticisi Tarık Altunışık verdi.

 

Uzun yıllardır kendi çiftliğinde hayvancılık ile uğraşan Tarık Altunışık, Kurban Bayramı öncesi sağlıklı kurbanlık seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri SKY TÜRK’e anlattı.

Vatandaşların öncelikle kurbanlığı veteriner hekim kontrolünün olduğu güvenilir noktalardan almasının önem taşıdığını belirten Altunışık, hayvanların kulağında küpe bulunmasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Fiziki Duruş

Kurbanlıkların fiziki görünüşlerinde olumsuzluk ve anormallik bulunmaması gerektiğini ifade eden Altunışık, ağız ve burun kısımlarında salya, yara, akıntı, vücutta geniş yara, şişlik ve ödem bulunan hayvanların satın alınmamasını istedi.

Kondisyonu iyi, yuvarlak hatlı ve vücutta kemik çıkıntıları fark edilmeyen, çevresine tepki veren, arka bölümü ıslak olmayan ve dışkı bulaşmamış hayvanların seçilmesi gerektiğini söyleyen Altunışık, şu bilgileri verdi:

"Hayvanın çok zayıf olması, çeşitli hastalıklara maruz kaldığının, yetiştirilirken hayvan refahına dikkat edilmediğinin belirtisi olabilir. Yine vücudunda, eklemlerinde çeşitli yara, apse ve şişliklerin bulunması, daha sonra etinde, iç organlarında çıkabilecek çeşitli problemlere işaret edebilir. Hayvanın ishal olması da çeşitli hastalıkların belirtisi olabileceğinden, arka kısmının ıslak olmaması, dışkı bulaşmamış şekilde olmasına dikkat edilmeli. Yine memelerinin şiş olması da hastalık belirtisi olacağından bu şekildeki hayvanlar da satın alınmamalı. Vatandaşlar tüm bunlara dikkat ettiklerinde sağlıklı bir kurbanlık seçmiş olacaktır."

Erkek Kurbanlık Önerisi

Altunışık, kurbanlıkların gebe olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini aktardı. Gebe kurbanlıkların çoğu zaman fark edilemediğini, bunun ancak kesim sırasında anlaşılabildiğini dile getiren Altunışık, "Ülkemizde hayvan sayısının azalmaması büyük önem taşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de büyükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2 azalırken, küçükbaş hayvan sayısı ise yüzde 7,7 artmıştır. Bu nedenle kurbanlık alacak vatandaşların özellikle büyükbaş hayvanda gebe olma ihtimalini göz önünde bulundurarak dişilerden ziyade erkek olanları tercih etmesi daha isabetli olacaktır" dedi.

Doğal ortamda yetiştiriyor ve kesiyoruz

Diğer yandan, Altunışık Besi Çiftliği’nde dini vecibelere uygun sağlıklı ortamda kesim yapıldığını kaydeden Tarık Altunışık, vatandaşların hem kurbanlık hem de adaklıklarını doğal ortamda yetiştirdikleri çiftliklerinden alabileceklerini ve kendilerine de 0 533 050 80 00 numaralı telefondan ulaşılabileceğini kaydetti.

İdrak edilecek olan Kurban Bayramı’nı da tebrik eden Tarık Altunışık, tüm gönüllerin bayramda birleşmesi temennisinde bulundu. 

Yorumlar