İtalyan aşçılar Gazze'de

13 Eylül 2017 Çarşamba 11:56

AA

İtalyan aşçılar Gazze'de
Haberi Paylaş

Filistin Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Filistin ve İtalyan Geleneksel Yemek Programı Gazzeliler tarafından ilgiyle karşılandı.

 

Filistin Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği Filistin ve İtalyan Geleneksel Yemek Programı, İtalya'dan gelen 5 kişilik aşçı heyetinin katılımıyla gerçekleşti.

Yemek kültürü bakımından büyük önem arz eden program Gazzeliler tarafından ilgiyle karşılandı.

Programda en çok İtalyan şeflerin ellerinden çıkan geleneksel "Gnocchi" yemeğinin yanı sıra, Filistin ve Arap mutfağının geleneksel yemeği "Maklube" beğeni kazandı.

"Burada bulunma nedenimiz, kültür alışverişi içindir"

AA muhabirine konuşan İtalyan aşçı Maurizio Domingo (45), Gnocchi yemeğinin kendi kültürlerinde ayrı bir yeri olduğunu söyleyerek, "Gnocchi yemeğinin anavatanı Sardinya Adası'dır. Bu yemek genellikle özel günlerde ve düğünlerde yapılır. Sardinya'da torunlar, Gnocchi yemeği için büyüklerinin yanında toplanırlar." ifadelerini kullandı.

Bir yandan Lazanya hamuru hazırlayan Domingo, "Burada bulunma nedenimiz, kültür alışverişi içindir. Mutfak sanatlarından, özellikle de, geleneksel İtalyan yemekleri konusunda bir şeyler sunabilmek için buradayız." diye konuştu.

Domingo, "İtalyan yemek kültürünün Filistin toplumu tarafından tanınmasını ve benimsenmesini istiyorum." dedi.

Yemeklerin hazırlanması için büyük gayret sarf eden Stefania Vots, Lazanya yemeği için fırının önünde soğan soyarken karşısında Filistin ve Arap mutfağının önemli yemeklerinden Maklubenin hazırlıkları yapılıyor.

Yorumlar